Najlepszy suplement przed ciążą


20.10.2021

Najlepszy suplement diety to suplement dopasowany indywidualnie do potrzeb organizmu. Z tego względu nie mogę podać tutaj gotowego planu suplementacji, który będzie odpowiedni dla stanu zdrowia każdej kobiety przed ciążą. Wskazałam za to suplement, który będzie dobrym, ale nie najlepszym rozwiązaniem.

Na blogu opisałam również aktualnie obowiązujące rekomendacje ginekologów, które kierowane są do wszystkich kobiet przygotowujących się do ciąży oraz. Są to podstawowe zalecenia suplementacyjne, które modyfikuje się zgodnie z zaleceniami w danej chorobie czy w zależności od prowadzonej diety.

Rozsądnie wybrany preparat suplementacyjny pomaga stworzyć korzystne warunki dla rozwoju dziecka oraz zmniejsza ryzyko nieprawidłowego przebiegu ciąży.

Co suplementować przed ciążą


Najkorzystniej dla Ciebie i dziecka, jeśli głównym źródłem mikroelementów, witamin i składników bioaktywnych będzie różnorodna i pełnowartościowa dieta. Oprócz rozsądnej diety przed ciążą należy suplementować kwas foliowy oraz rozważyć suplementację 4 składników:

  • kwasów tłuszczowych omega-3,
  • jodu,
  • witaminy D3,
  • żelaza.

Suplementacja dodatkowych składników mineralnych, witamin czy substancji bioaktywnych nie jest zalecana przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, chyba że istnieją określone wskazania medyczne do rozszerzenia suplementacji.

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Warto pamiętać, że przygotowanie do ciąży to indywidualna droga każdej pary. Często stan zdrowia czy rodzaj prowadzonej diety wpływa na konieczność modyfikacji standardowych zaleceń. Dlatego przed rozpoczęciem zażywania suplementów diety warto skontaktować się ze specjalistą (lekarzem czy dietetykiem), który ustali indywidualny plan suplementacji, jak również będzie monitorował jej skuteczność. Najlepiej, jeśli to, jaki suplement powinnaś przyjmować określi osoba, który uwzględni Twój stan zdrowia, przeanalizuje wyniki badań (stężenie ferrytyny, witaminy D3, witaminy B12…) oraz rodzaj diety.

Multiwitaminy podczas przygotowań do ciąży

Suplementacja preparatami multiwitaminowymi nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie dość, że jednoczesne suplementowanie niektórych składników może wpływać na wzajemne osłabianie ich wchłaniania, a przez to na nieskuteczność suplementacji, to dostarczanie niektórych składników może być niebezpieczne dla przebiegu ciąży. Chociażby nadmiar witaminy A w organizmie mamy może mieć teratogenny wpływ na dziecko, doprowadzając do nieprawidłowego rozwoju, a suplementacja żelaza przez kobietę bez anemii może doprowadzić do zwiększonego ryzyka rozwoju cukrzycy.

Polecane suplementy przed ciążą

Najlepiej, jeśli przed rozpoczęciem suplementacji wykonasz badania, a suplementację specjalista dopasuje do potrzeb Twojego organizmu. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić, to dobrym rozwiązaniem będzie suplement diety Pueria Uno. Jedno opakowanie wystarcza na 30 dni i kosztuje około 40-50 zł. W opakowaniu znajdują się dwa rodzaje tabletek – jedne zawierają kwas foliowy, jod, witaminę D, cholinę, witaminę B6 i B12, a drugie kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA i EPA).

Jeśli chcesz mieć pewność jaki suplement będzie dla Ciebie najlepszy umów się na indywidualną konsultację, podczas której na podstawie wyników Twoich badań, zdiagnozowanych chorób, masy ciała oraz analizy sposobu żywienia przygotuje plan suplementacji odpowiedni dla potrzeb Twojego organizmu!

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy?
Zadzwoń lub napisz do mnie poprzez formularz kontaktowy
Zadzwoń Kontakt